29. 07. 2013Aktualizován seznam akcí pro rok 2013 a přidány fotografie z již proběhlých akcí |
14. 09. 2012Zveřejněny fotografie posledních akcí |
Obec Nová Ves se skládala hlavně z osob německé národnosti s výjimkou členů finanční stráže a jejich rodin. Celkem v obci žilo asi 200 obyvatel. Oddělení bylo vzdáleno asi 100 m od státní hranice. Počátkem září 1938 odcházeli muži německé národnosti přes hranici do Německa a vytvářeli tam přepadové skupiny, které byly ozbrojeny automatickými zbraněmi a ručními granáty německé armády. Později opouštělo i ostatní obyvatelstvo německé národnosti zdejší obec a odnášelo s sebou cenný majetek, místy byl přeháněn i dobytek.
Dne 21. září ve 23.45 přepadla ozbrojená tlupa tamní oddělení finanční stráže, vhodila několik granátů do kanceláře oddělení, která tím byla zcela zdemolována. Mimo to hodili granáty po vojínu SOS Antonínu Pleslovi ze Slatiny, který budovu střežil. V kanceláři oddělení konal právě službu doz. Jaroslav Rázek, který byl těžce zraněn. V uvedenou dobu se právě sešly hlídky Lejčko - Hampl a Frolík - Placer, po vhození granátu ihned zahájily palbu z pušek a útočníky tak odrazily zpět za hranici. Vzápětí nato přišla posila ze srubu SOS, a to dozorci Černý a Farkáč.
Současně zahájilo palbu nedaleké kulometné hnízdo a také z hlavního postavení se ozvaly kulomety, protože asi 10 minut po přepadu byla vystřelena z neznámého místa červená raketa, znamenající palebnou uzávěru. Členové SOS Černý, Farkáč, Frolík a Placer zaujali palebné postavení v poli a chránili palbou hlídku, která vnikla do budovy oddělení. Resp. Lejčko narazil na zraněného doz. Rázka ve dveřích a předal jej doz. Hamplovi. Po přepadení chtěl ihned podat telefonické hlášení, ale zjistil, že telefon byl úplně zničen. Doz. Hampl odnesl zraněného asi 20 m od budovy, kde pozbyl vědomí. Zavolal proto kolegy Černého a Placera, kteří zraněného odnesli k silnici do příkopu, kde mu byla poskytnuta první pomoc.
Zatímco byl zraněný ošetřován, hlídka Lejčko - Hampl utíkala k bytu resp. Lejčka, odkud vytlačila auto bez spuštění motoru asi 500 m až ke zraněnému. To vše se dělo za úplné tmy mlhy.
Když zraněného Rázka naložili do auta, odvezli jej na stanoviště první pomoci, které mělo být na hlavním opevnění asi 6 km po silnici. Jako zajištění jeli se jmenovaným doz. Hampl a Černý. Za úplné tmy dojeli až k vojenské chatě č. 8, kde je zastavila stráž; odtud pokračovali s rozsvícenými reflektory. Když auto dojelo na hlavní opevnění, zjistili, že se tam žádná první pomoc nenalézá, a tak musela hlídka jet dále do 20 km vzdálené Rokytnice v Orl. h. V Rokytnici zastavila auto silná vojenská hlídka, která je poslala za vojenským lékařem do kasáren. V jednu hodinu v noci auto dorazilo do kasáren, kde byla zraněnému poskytnuta okamžitá pomoc vojenským lékařem - poručíkem v záloze. Prohlídkou bylo zjištěno težké zranění levého oka, horní části trupu a několik ran od střepin granátu na nohou. Po ošetření byl Rázek odvezen do Všeobecné veřejné okresní nemocnice v Rychnově nad Kněžnou.
Při předání do nemocnice tam zraněný nechtěl zůstat a žádal, aby byl pouze obvázán, že kolegy na hranicích neopustí, což mu nemohlo být ze zdravotních důvodů povoleno. Následkem zranění mu bylo později na oční klinice v Hradci Králové odňato levé oko. Hlídka, která vezla zraněného, se na své stanoviště vrátila kolem páté hodiny ranní.
Po přepadu oddělení utíkaly manželky finančníků do srubu, kde hledaly ochranu. Němečtí obyvatelé opět houfně opouštěli území. V noci se poté vraceli zpět přenášet majetek. Od této doby byla služba nejnebezpečnější a hlídky SOS musely chodit jen skrytě, neboť na ně z druhé strany hranice bylo stříleno. Družstvo SOS konalo službu přes velké nebezpečí odhodlaně a nebojácně až do 10. října 1938, kdy muselo opustit své stanoviště a pochodem v sevřeném útvaru ustoupit do vnitrozemí. Vesnice, kudy procházeli, byly již vyzdobeny vlajkami s hákovými kříži a slavobránami s nápisy "Po 20 letech opět svobodni - sláva našemu osvoboditeli Adolfu Hitlerovi!"
Použité prameny: Beneš, J.: Finanční stráž československá 1918-1938
Lášek, R.: Jednotka určení SOS - díl první