29. 07. 2013Aktualizován seznam akcí pro rok 2013 a přidány fotografie z již proběhlých akcí |
14. 09. 2012Zveřejněny fotografie posledních akcí |
Bartošovice byly až na malé výjimky německé. Během zářijových dnů roku 1938 se situace v Bartošovicích a okolí každým dnem zhoršovala. Každý den utíkalo přes hranice mnoho občanů německé národnosti. Nejdříve utekli vůdci SdP a po nich utíkali i jiní. Za hranice utíkaly celé rodiny i s dobytkem. Neutíkali však jen Němci. Mnoho českých rodin odjelo za svými příbuznými do vnitrozemí. Jenom z Bartošovic odešlo či uteklo 350 lidí. Do týdne tak byly Bartošovice i s okolními vesnicemi téměř liduprázdné.
Útok na bartošovickou celnici následoval po útocích v Nové Vsi a Kunštátě. Incident se odehrál 22. září 1938 v nočních hodinách. Na celním úřadě byl vrchní respicient Hampejs s vrchním respicientem Ptáčkem a pěti vojáky. Josef Navrátil s jedním vojákem hlídkoval u Vrchní Orlice, Václav Růžička v lese k Orlické chatě a František Šimeček se svobodníkem Bulíčkem hlídkoval před Mačatovými. Kolem 21. hodiny se všechny hlídky sešly u Mačatových. Po útocích na celnice v okolí čekali tu noc přepadení bartošovického úřadu. Ve 21.30 bylo přepadeno kulometné hnízdo č. 6. Hlídky proto zaujaly obranná postavení a vyčkávaly útok.
Pět minut před půlnocí dopadly na budovu celního úřadu první granáty a začalo peklo. Oblohu osvětlovaly červené rakety, střílelo se ze všech stran a na celnici dopadal jeden granát za druhým. Hlídky po prvních výbuších spěchaly na pomoc k celnici. Bohužel to nebylo moc platné. Útočníci byly v obrovské přesile, a tak, když byla celnice podpálena, museli obránci ustoupit. Bohužel oddělení finanční stráže a horní část celého úřadu byly dřevěné, a tak se plameny rychle rozšířily. Celní úřad byl dobyt Němci. Ti se po úspěšném útoku vrátili zpět na německé území, odkud pozorovali hořící celnici. Na oddělení zůstaly bedny rezervního střeliva, které začalo vybuchovat, takže se k budově nedalo přiblížit. Jediné, co se podařilo zachránit byla sbírka zákonů a jízdní kolo.
Použité prameny: Beneš, J.: Finanční stráž československá 1918-1938
Lášek, R.: Jednotka určení SOS - díl první